Zaburzenia w odżywianiu - pomoc psychologa

Przyczyny nieprawidłowego odżywiania się mają tło nerwicowe. Kształt i waga ciała ma nadmierny wpływ na samoocenę osoby zaburzonej. Do zaburzeń odżywiania możemy zaliczyć anoreksję ( jadłowstręt psychiczny), bulimię (żarłoczność psychiczna) oraz przejadanie się. Anoreksja jest zaburzeniem charakteryzującym się celową utratą masy ciała. Zaburzenie dotyczy najczęściej dorastających dziewcząt.

Anoreksja przejawia się ogromnym lękiem przybrania na wadze, któremu towarzyszy zaburzony obraz własnego ciała, nadmierny wpływ wagi i kształtu ciała na samoocenę lub negowanie znaczenia obecnego niskiego ciężaru ciała. Anoreksji towarzyszy zatrzymanie miesiączkowania.

Bulimia często występuje naprzemiennie z anoreksją. Charakteryzuje się okresami obżarstwa i nadmiernym skupianiem się nad kontrolą masy ciała. Pojawia się poczucie braku kontroli nad jedzeniem, poczucie, że nie można powstrzymać się od jedzenia ani zapanować nad tym, co i w jakich ilościach spożywać.

Otyłość psychopochodna jest skutkiem przejadania się i reakcją na sytuacje stresowe. Jak wiadomo przyczyny otyłości bywają zazwyczaj złożone. Przejadając się „załatwiamy’ swoje trudności emocjonalne. Objadając się radzimy sobie z lękiem, trudnościami w funkcjonowaniu przez nadmierne spożywanie posiłków.

W leczeniu przyczyn zaburzenia odzywiania bardzo ważna jest zarówno pomoc psychologa jak i dietetyka, który równolegle do terapi psychologicznej poprowadzi również terapię dietetyczną.

Zapraszam także do zapoznania się
Moimi poradami psychologicznymi:

Bulimia - jak leczyć? Portret osoby chorej na Bulimię. Zaburzenia jedzenia

Written by Autor: Agata Ruchel-Chojka: Psycholog z Wrocławia.

Bulimia przyczyny. Pragnienie bycia szczupłą niewątpliwie odgrywa tu znaczenie, jednak mogą one wyzwalać czynniki takie jak  skomplikowane relacje z rodzicami i innymi ludźmi, traumatyczne zdarzenia z przeszłości, zaburzenia tożsamości i inne. Osoba z bulimią posiada bardzo niskie poczucie wartości. Oceniają siebie przez wizerunek ciała. Pojawia się tutaj uczucie żalu, rozgoryczenia, frustracji i wiecznego niezadowolenia z siebie. Chęć bycia szczupłą, podobnie jak w przypadku anoreksji, nabiera rangi obsesji. Niestety powoduje to zniszczenie życia osobistego i zawodowego. Konsekwencją tego lęku jest kompulsywne jedzenie.

Anoreksja - Ból Życia - Porady psychologa w zaburzeniach jedzenia

Written by Autor: Agata Ruchel-Chojka: Psycholog z Wrocławia.

Anoreksja, wyraża poczucie niższości i niemocy. Skrywa głęboki problem tożsamości osoby oraz brak siły i kontroli ze strony kobiety. Jednocześnie próba wgłębienia się w to zjawisko doskonale wprowadza i uświadamia o specyficznych przeżyciach człowieka. Osoba chora na anoreksję odczuwa silny lęk, bo nie chce być gruba. Rozpoczyna się gonitwa za uzyskaniem szczupłej sylwetki. Życie zaczyna toczyć się wyłącznie wokół jedzenia. Nieustanne myślenie i unikanie pokarmu wyklucza ją z innych rodzajów aktywności, jakim są spotkania towarzyskie, gdzie może być jedzenie. Skupienie uwagi na własnym ciele jest tak duże, że osoba potrafi bardzo dokładnie opisać nawet minimalne zmiany zachodzące w figurze.
Unikają one sytuacji, gdzie musiałyby często jeść. Nierzadko stosują wymówki, że nie są głodne, bądź przed chwilą jadły. Bywa, że odraczają jedzenie mówiąc, że zjedzą później. Jednak to „później” następuje często

Otyłość - Dlaczego jemy? Odpowiedzi Psychologa

Written by Autor: Agata Ruchel-Chojka: Psycholog z Wrocławia.

Zjawisko zaburzeń odżywiania stało się dość popularnym zagadnieniem dopiero w przeciągu kilku lat, mimo iż towarzyszyło człowiekowi od zarania dziejów. W potocznej opinii traktowane są jako efekt źle poprowadzonej kuracji odchudzającej. Jednak u podstaw tego fenomenu stoi wiele złożonych czynników.

Otyłość - przyczyny i leczenie otyłości - Porady Psychologa

Written by Autor: Agata Ruchel-Chojka: Psycholog z Wrocławia.

Jedzenie jest formą wyrażania uczuć. Bardzo często nadwaga staje się wynikiem nieodreagowanych stresów, wstrząsów nerwowych, kompensacją osamotnienia. One szkodzą i wnikają głęboko w psychikę. Aby zlikwidować stres psychika dąży do zamienienia go w zadowolenie. Jedzenie jest prawdopodobnie najprostszym i najbardziej dostępnym sposobem otrzymania zadowolenia. Dlatego też ludzie „zajadają” swoje negatywne przeżycia. Zagłuszają emocje obfitym jedzeniem, ponieważ jedząc doświadczają przyjemności. Kiedy żołądek jest napełniony do granic możliwości to następuje

Witam Serdecznie!

agata-ruchel-psycholog-seksuolog-wroclaw-portret 200

Wyslij wiadomość

Email:
Temat:
Treść: