Sztuka rozwiązywania konfliktów

Autor: Agata Ruchel-Chojka: Psycholog z Wrocławia.

Łączymy się w pary z wielu powodów. Przede wszystkim podobamy się sobie pod względem fizycznym, ale  tworząc dojrzałe i długie relacje zwracamy uwagę także na inne aspekty naszych partnerów. Lubimy spędzać czas z ukochaną osobą na rożnych

drobnych czynnościach, wspólne zainteresowania łączą.  Każda wolna chwila z drugą osobą sprawia radość. Cenimy siebie za  poczucie humoru, inteligencję,  ale przede wszystkim  łączy nas rozmowa. Jednak czym tak naprawdę jest rozmowa? Rozmowa to najpowszechniejszy, najbardziej podstawowy sposób porozumiewania się. Rozmowa to wymiana myśli, emocji, wiedzy. Większość ludzi uważa, że każdy konflikt  można rozwiązać za pomocą spokojnej rozmowy. Jednak w trakcie awantur ciężko jest pamiętać o konstruktywnych sposobach radzenia sobie z konfliktami. Często stosujemy mniej dojrzałe techniki: zazwyczaj podnosimy głos, krzyczymy lub też po prostu przestajemy się odzywać. Należy pamiętać, że  przemilczając sytuację, udając, że nic się nie stało, kumulujemy w sobie emocje. To powoduje frustracje, a konsekwencją tego  nierzadko jest tzw. „wybuchanie”, najdrobniejsza rzecz staje się punktem zapalnym dużej kłótni. Jedną z technik  jest rozładowanie napięcia  żartem, ale  i to może rozpętać wojnę domową.

Ciężko jest w konflikcie rozmawiać, bo żadna ze stron nie przyjmuje argumentów partnera, zazwyczaj sprowadza się do wypowiadania wzajemnych żali. To podstawowy błąd. Zazwyczaj w rozmowie zaczynamy obwiniać  drugą osobę, a to nie przynosi  zamierzonego efektu. Konstruktywna rozmowa to taka, w której  w której wypowiadamy się o sobie, a nie oceniamy partnera. Jedynie taka postawa może stać się sukcesem w rozwiązaniu konfliktu.
Cechą  wpływającą na typ reagowania na problemy jest płeć. Kobiety maja większą skłonność do  dialogu. Należy podkreślić, że ważna jest tu psychiczna męskość- kobiecość. Kobiecość kojarzy się nam z  przykładaniem uwagi do ciepłych kontaktów z innymi, z zależnością, opiekuńczością, przeżywaniem itp., stąd osoby silnie kobiece będą miały większą tendencję do konstruktywnego rozwiązywania problemów. Rola męska wiąże się z aktywnością i nastawieniem zadaniowym, więc oczekiwać można raczej aktywnego odpowiadania na problemy. Warto zwrócić uwagę, że tak rozumiana męskość- kobiecość nie musi pokrywać się z płcią biologiczną. Ta sama osoba może  być zarówno męska jak i kobieca. Istnieje  tu większe prawdopodobieństwo, że będzie prezentować odpowiednie zachowania np. w zakresie komunikacji z ludźmi. Nie jest  łatwo pamiętać o wzajemnym zrozumieniu, o spokojnej rozmowie, kiedy przyzwyczailiśmy się do  wzajemnego oskarżania, wtedy  pomocna staje się osoba trzecia, np. mediator, psycholog.

Autorem artykułu jest Agata Ruchel Dyplomowany Psycholog z dużym doświadczeniem w Pomocy Psychologicznej.

POWIĄZANE TEMATY:

Witam Serdecznie!

agata-ruchel-psycholog-seksuolog-wroclaw-portret 200

Wyslij wiadomość

Email:
Temat:
Treść: