Czym jest uzależnienie

Author: Agata Ruchel-Chojka.

CZYM JEST UZALEŻNIENIE

W dzisiejszych czasach uzależnienie potocznie nazywane przez Nas nałogiem jest coraz częściej spotykanym zjawiskiem. Pęd życia, permanentny stres, napięcie z którym sobie nie radzimy popycha człowieka do nałogowego regulowania uczuć, aby poczuć się pozornie lepiej. Uzależnienie z definicji to inaczej zaburzenie psychiczne, które prowadzi do przymusowych zachowań.

Wyróżniamy różne rodzaje uzależnień np. od alkoholu, narkotyków, hazardu, kompulsywnych zakupów, oglądania telewizji, seksu, masturbacji czy nadmiernego korzystania z Internetu. Uzależnienie to choroba, która ma swoją przyczynę, przebieg i koniec, chorobę uzależnień na każdym jej etapie można zatrzymać, jednak nigdy nie wyleczy się na stałe z uzależnienia. Uzależnienie to stała praca nad sobą oraz poprawa swojego stanu psychicznego i fizycznego, chorobę tą należy leczyć u wykwalifikowanego psychologa lub specjalisty psychoterapii uzależnień.

PO CZYM POZNAĆ, ŻE JESTEM UZALEŻNIONY?

Uzależnienia mają różne oblicza i odsłony, jednak charakteryzują się wspólnym mianownikiem – nie przyznanie się do tego, że mam problem. Uzależniony nie chce się przyznać do swojego uzależnienia przez aktywny psychologiczny mechanizm uzależniania – mechanizm iluzji i zaprzeczeń. Jeśli zdarza Ci się pomyśleć, że za dużo pijesz alkoholu, za dużo wydajesz pieniędzy, nie możesz zasnąć, dręczy Cię poczucie winy, wstydu, coraz częściej oszukujesz swoich bliskich, zawężasz swoje przyjemności (hobby, zainteresowania) do wąskiego repertuaru - praca, dom, jeśli izolujesz się od znajomych i rodziny aby poświęcić czas na picie alkoholu, gry hazardowe, zakupy itp. być może jesteś uzależniony. Każdy rodzaj uzależnienia ma swoje objawy osiowe według klasyfikacji ICD 10, które każdy specjalista rozpozna w trakcie przeprowadzania wywiadu psychologicznego z pacjentem. Jeśli czujesz, że tracisz kontrolę nad swoim życiem warto zgłosić się w tej sprawie do specjalisty aby pomógł Ci rozpoznać i zdiagnozować Twój problem oraz ustalić ewentualny plan leczenia.

autor: Milena Chruściel

Witam Serdecznie!

agata-ruchel-psycholog-seksuolog-wroclaw-portret 200

Wyslij wiadomość

Email:
Temat:
Treść: