Uzależnienia od hazardu

PATOLOGICZNY HAZARD

Aktywność związana z graniem jest dominującą czynnością w życiu chorego (uzależnionego od hazardu) i prowadzi do naruszania norm, wartości, relacji rodzinnych, czy wartości materialnych danej osoby. Chorzy opisują, że chęć do grania jest silniejsza niż straty, jakie wskutek uzależnienia ponoszą. Impulsem do grania jest nieodparta chęć na wyobrażenia o wygranej, bogactwie czy łatwych pieniądzach. Pod hasłem uprawianie hazardu kryje się nie tylko gra w kasynie czy na automatach ale również gra w pokera czy zakłady bukmacherskie.

Czym się charakteryzuje hazardzista?

Hazardziści charakteryzują się w przedchorobowym funkcjonowaniu pewnymi istotnymi cechami m.in.:

 • osoby te często mają potrzebę przeżywania stanów dość silnego pobudzenia emocjonalnego (jest to dla nich przyjemne i część tych osób aktywnie szuka sytuacji, które mogą zagwarantować taki stan),
 • mają łatwość w posługiwaniu się nierealistycznym sposobem myślenia np. ucieczka w świat fantazji, iluzji, myślenia magiczno-życzeniowego "co by było gdyby…",
 • znaczna część chorych przejawia zachowania świadczące o niedojrzałości emocjonalnej,
 • większość chorych ma dużą potrzebę bycia w centrum uwagi – egocentryzm,
 • poczucie bycia kimś wyjątkowym i jedynym w swoim rodzaju,
 • kontakt z rzeczywistością jest dla nich trudny, chętnie uciekają w świat fantazji.

Po czym mogę rozpoznać, że jestem uzależniony od hazardu?

Uzależnienie od hazardu podobnie jak inne uzależnienia diagnozuje się na podstawie stwierdzenia przynajmniej trzech z sześciu objawów osiowych patologicznego hazardu w ciągu ostatniego roku.

Pierwszym z objawów osiowych uzależnienia jest głód hazardowy. Głód hazardowy to natrętna, silna, trudna do odparcia chęć zagrania. Potrzeba ta często wynika z nudy, monotonii oraz regulowania swojego stanu emocjonalnego. To nieodparta chęć fantazjowania o wielkiej wygranej lub desperacja.

Drugi objaw osiowy patologicznego hazardu jest utrata lub poważne ograniczenie kontroli nad graniem – oznacza to, że chory nie potrafi utrzymać swojego sposobu grania na stałym poziomie i w bezpiecznych granicach, pomimo że próbuje podejmować w tej sprawie postanowienia i obietnice np. co do stawki, czasu gry lub zaprzestanie pożyczania kolejnych pieniędzy. Hazardzista wraca do grania pomimo, że długi jakie ma przewyższają jego możliwości do spłaty ich.

Trzeci objaw osiowy uzależnienia od hazardu to zmienna tolerancja na granie – objaw ten charakteryzuje się tym, że chory wydłuża czas swojej gry, cały czas zwiększa stawki za jakie decyduje się grać. Można powiedzieć, że hazardzista gra coraz więcej i częściej bo dotychczasowa gra nie daje mu satysfakcji.

Objaw czwarty dotyczy zespołu abstynencyjnego czyli tak zwany „moralniak” czyli chory po graniu ma wyrzuty sumienia, przeżywa upokorzenie, poczucie winy, wstydu, rozczarowanie przegraną. Hazardzista fizycznie odczuwa stan emocjonalnego wyczerpania, ból głowy, mięsni, bezsenność lub trudności ze snem. Bardzo często w trakcie zespołu abstynencyjnego hazardzista decyduje się na kolejną grę, po to aby ukoić ten przykry stan emocjonalny i psychiczny.

Objaw piąty mówi o kontynuowaniu gry, pomimo ponoszenia negatywnych skutków grania i wiedzy o szkodliwości własnego zachowania, hazardzista zdaje sobie sprawę z efektów tego co robi, natomiast nie potrafi znaleźć związku przyczynowo-skutkowego. Na poziomie świadomości wie, że robi źle ale chęć wygrania wielkich pieniędzy jest silniejsza.

Objaw szósty mówi o graniu które staje się główną treścią życiową, oznacza to, że wszystkie sprawy, które kiedy dla chorego miały znaczenie schodzą na dalszy plan, rodzina, praca, znajomi, hobby. Granie okazuje się być jedynym sposobem na poprawienie sobie nastroju. W ostatniej fazie uzależnienia od hazardu (patologiczny hazard) objaw ten służy do możliwości odcięcia się od przykrego stanu emocjonalnego związanego ze stale zwiększającym się długiem i możliwość ucieczki od odpowiedzialności.

autor: Milena Chruściel

Zapraszam do zapoznania się Moimi poradami:

 • Czym jest uzależnienie

  Author: Agata Ruchel-Chojka 2018-03-29

  CZYM JEST UZALEŻNIENIE W dzisiejszych czasach uzależnienie potocznie nazywane przez Nas nałogiem jest coraz częściej spotykanym zjawiskiem. Pęd życia, permanentny stres, napięcie z którym sobie nie radzimy popycha człowieka do nałogowego regulowania uczuć, aby poczuć się pozornie lepiej....

  Czytaj więcej...

 • Uzależnienie i współuzależnienie

  Author: Agata Ruchel-Chojka 2017-08-06

  UZALEŻNIENIA - LECZENIE UZALEŻNIEŃ - POMOC OSOBOM UZALEŻNIONYM. Schorzeniem naszych czasów staja się uzależnienia, potocznie nazywane nałogami. Coraz częściej w mediach, rozmowach oraz w specjalistycznych placówkach terapeutycznych pojawiają się słowa alkoholizm, narkomania, lekomania,...

  Czytaj więcej...

 • Uzależnienia od hazardu

  Author: Agata Ruchel-Chojka 2018-03-29

  PATOLOGICZNY HAZARD Aktywność związana z graniem jest dominującą czynnością w życiu chorego (uzależnionego od hazardu) i prowadzi do naruszania norm, wartości, relacji rodzinnych, czy wartości materialnych danej osoby. Chorzy opisują, że chęć do grania jest silniejsza niż straty, jakie wskutek...

  Czytaj więcej...

Witam Serdecznie!

agata-ruchel-psycholog-seksuolog-wroclaw-portret 200

Wyslij wiadomość

Email:
Temat:
Treść: