Jak pomóc dziecku, którego rodzice się rozwodzą?

Author: Agata Ruchel-Chojka.

Rozwód często traktowany jest jako synonim porażki. Wymaga od człowieka zmiany jego sytuacji osobistej. Dzieci z rodzin rozbitych wykazują zakłócenia w prawidłowym przystosowaniu społecznym. Oraz trudności z adaptacji społecznej. Mogą stać się agresywne, lękliwe, pojawiają się trudności edukacyjne. Dominuje smutek i przygnębienie, alternatywą staje się świat marzeń i fantazji z silnym pragnieniem powrotu do utraconego życia.

Rozwód w psychologii określa się jako stres pociągający za sobą inne stresy takie jak reorganizację życia codziennego, utratę bezpieczeństwa i stabilności czy zakłócenie wzorców relacji między członkami systemu rodzinnego.

Jak pomóc dziecku, którego rodzice się rozwodzą?

Młody człowiek aby się rozwijać potrzebuje wykształcić podstawową, silną więź z obiektem przywiązania, którą jest dla niego najbliższy opiekun - rodzice. Dziecko poprzez bezpieczną więź uczy się zaufania, które umożliwia mu wchodzenie w relacje z innymi osobami. Kiedy ta podstawowa więź zostaje zachwiana np. w skutek rozwodu, dziecko może przechodzić kryzys rozwojowy.

Bardzo trudną sytuacją jest brak zdecydowania rodziców co do przyszłości ich związku, kiedy naprzemiennie się rozchodzą i do siebie wracają. Dziecko rozbudzone nadziejami, że stabilność rodziny się utrzyma przeżywa coraz to silniejszy szok i zachwianie w obszarze bezpieczeństwa, ale także poczucia własnej wartości.

Gdy dzieci wspinają się na górę odbudowy psychicznej po rozwodzie, mogę napotkać różne trudności. Oto niektóre z nich:

  • „nie wiem co to rozwód?”
  • „jestem na was zły/a”
  • „nie chcę tych zmian dookoła”
  • „już nie jesteśmy rodziną”
  • „to moja wina”
  • „chcę żeby rodzice byli znowu razem”.

Jeśli nie wiesz jak pomóc dziecku, którego rodzice się rozwodzą zadzwoń 698 857 696 i umów się na spotkanie. Możesz skorzystać z formularza kontaktowego klikając tutaj - oddzwonimy.

Witam Serdecznie!

agata-ruchel-psycholog-seksuolog-wroclaw-portret 200

Wyslij wiadomość

Email:
Temat:
Treść: