Konflikty w małżeństwie

Autor: Agata Ruchel-Chojka: Seksuolog z Wrocławia.

Małżeństwo jako podstawowa komórka społeczna współdziała w każdej dziedzinie życia. Wspólna kooperacja niemal na każdej płaszczyźnie generuje nierzadko liczne konflikty i nieporozumienia między małżonkami, szczególnie, że charakter stosunków między małżonkami prowadzi do otwartego wyrażania uczuć i emocji między małżonkami.

Źródłem konfliktów w małżeństwie są często nierealne oczekiwania małżonków względem siebie oraz ciągła ewolucja ich jako odrębnych osobowości. Powszechnie krążące mity odnośnie małżeństwa również nie pozostają bez znaczenia w odniesieniu do narastających małżeńskich napięć.

Najczęstsze mity utrwalone w społeczeństwie:

  1. „miłość pomoże nam przetrwać”
  2. „nasze małżeństwo będzie inne niż wszystkie’
  3. „dzieci uczynią nas szczęśliwymi”.

Należy pamiętać, że każdy obszar życia dzielony z partnerem może być przyczyną potencjalnych konfliktów, jak np. pieniądze, seks, praca, dzieci itp. Najważniejszy jest jednak sposób radzenia sobie z konfliktami – determinuje on bowiem to, czy konflikty mają destrukcyjny wpływ na związek i relacje. Nieumiejętność rozwiązywania sytuacji konfliktowych jest jedną z najważniejszym umiejętności, które rzutują na pomyślność związku dwojga ludzi. Bardzo ważne jest nauczenie się odpowiedniego postępowania w sytuacjach konfliktowych, ponieważ ma to bezpośredni wpływ na długofalowe relacje dwojga ludzi w związku.

Przez wzgląd na powyższe należy zaznaczyć, jak ważny we wspólnej korelacji dwojga ludzi jest wzajemny szacunek oraz wspólne podejmowanie decyzji – co zdaje się być podstawą do wspólnej pracy. Powyższe pozwala partnerom lepiej rozumieć własne odmienne stanowiska, cele czy ambicje.  Najważniejsze w pracy nad związkiem jest poczucie obiektywizmu, dlatego właśnie obecność terapeuty jest tak ważna dla osiągnięcia zadowalających i długofalowych rezultatów. 

Autorem artykułu jest Agata Ruchel dyplomowany psycholog z dużym doświadczeniem w Pomocy Seksuologicznej.

POWIĄZANE TEMATY:

Witam Serdecznie!

agata-ruchel-psycholog-seksuolog-wroclaw-portret 200

Wyslij wiadomość

Email:
Temat:
Treść: