Niechęć i Wstręt seksualny u jednego z partnerów

Autor: Agata Ruchel-Chojka: Seksuolog z Wrocławia.

Brak ochoty na seks u jednego z partnerów, czy nawet wstręt seksualny (awersja seksualna) postrzegany jest jako swoista dysfunkcja na podłożu seksualnym, którą jednak należy wyraźnie rozgraniczyć od ewentualnych zaburzeń organicznych czy somatycznych. Osoba legitymująca się powyższym rodzajem problemów w życiu intymnym pozbawiona jest umiejętności i możliwości prawidłowego uczestnictwa w relacjach seksualnych.

Przez pryzmat omawianych zaburzeń kontakt seksualny postrzegany jest z niechęcią, obawą lub wręcz lękiem, co prowadzi do unikania aktywności seksualnej. U osoby borykającej się z przedmiotowym problemem kontakty seksualne pozbawione są przejawów odczuwania jakiejkolwiek przyjemności, a związane są silnie z odczuwaniem jednoznacznie negatywnych emocji.

Podstawowe i rozpoznawalne objawy towarzyszące przedmiotowej przypadłości, oprócz oczywistego wstrętu do podejmowania kontaktów seksualnych, to także objawy wegetatywne: kołatanie serca, drżenie ciała, zwiększona potliwość podczas kontaktu z partnerem. Czasem również mogą wystąpić objawy bólowe związane ze stosunkiem.

Wstręt seksualny występuje mimo prawidłowej zdolności do odbywania stosunków płciowych. Jest on swoistą formą interakcyjnej dysfunkcji, która jest najczęściej efektem rozczarowującej relacji seksualnej z konkretnym partnerem.  Należy zauważyć, że awersja seksualna może również stanowić efekt nieseksualnej interakcji z partnerem, która doprowadziła do jego negatywnej oceny. Zjawisko to jest zauważane nie tylko u kobiet, ale również coraz częściej u mężczyzn. 

Autorem artykułu jest Agata Ruchel dyplomowany psycholog z dużym doświadczeniem w Pomocy Seksuologicznej.

POWIĄZANE TEMATY:

Witam Serdecznie!

agata-ruchel-psycholog-seksuolog-wroclaw-portret 200

Wyslij wiadomość

Email:
Temat:
Treść: