Monotonia i nuda w związku - Pomoc Psychologa

Autor: Agata Ruchel-Chojka: Seksuolog z Wrocławia.

Nuda jest najpoważniejszym problemem, jaki na swojej drodze może spotkać dwoje ludzi we wzajemnej relacji. W miarę trwania związku, z jego długofalowością umiera w partnerach namiętność, która ku swojemu istnieniu potrzebuje nieprzerwanego uwielbienia partnera, które staje się niemożliwie w miarę realistycznego postrzegania partnera, które przychodzi z czasem. Dla partnerów długotrwałego związku trudne staje się utrzymywanie bliskości, zaufania i atrakcyjności, czy satysfakcjonującego poziomu intymności. Intymność między partnerami może z czasem ulec znacznemu ochłodzeniu, szczególnie ze względu na zmęczenie, zdradę, frustrację czy nieodpowiedzialność.

Rozwijający się związek dostarcza dwojgu ludzi znaczną ilość stymulacji, takich jak ekscytacja wzajemnym poznawaniem, robienie wspólnie nowych rzeczy, czy nawet sama aktywność seksualna odbywa się na znacznie wyższym poziomie. Wraz z czasem i rozwijaniem się związku spora doza ekscytacji umyka, a kontakty seksualne między partnerami również ulegają ochłodzeniu. Partnerzy długoletnich związkach zaczynają postrzygać intymność w związku jako spełnianie swoistego obowiązku, z biegiem lat umyka sama ekscytacja, a sama intymność przestaje być formą wyrażania emocji. Po pewnym czasie partner przestaje być czymś nowym, a tym samym spada zainteresowanie i ekscytacja jego osobą. Mechanizm ten to tzw. habituacja, oznaczająca spadek zainteresowania obiektem, który utracił walor nowości.

Nuda jest jednym z poważniejszych problemów, na które mogą natrafić współczesne relacje między partnerami, jednak należy pamiętać, że nie jest ona zjawiskiem, które można przeczekać. Należy od samego początku wspólnie pracować nad relacją z partnerem, dbać o jej rozwój i jakość pożycia. Warto jest wspólnie z partnerem sięgać po coraz to nowe doświadczenia, które są doskonałym źródłem obopólnej ekscytacji i zainteresowania. 

Autorem artykułu jest Agata Ruchel dyplomowany psycholog z dużym doświadczeniem w Pomocy Seksuologicznej.

POWIĄZANE TEMATY:

Witam Serdecznie!

agata-ruchel-psycholog-seksuolog-wroclaw-portret 200

Wyslij wiadomość

Email:
Temat:
Treść: