Zaburzenia pożądania u kobiet

Autor: Agata Ruchel-Chojka: Seksuolog z Wrocławia.

Życie stawia przed kobietą szereg prozaicznych zadań, które przeciętnie kobieta postrzega, jako konieczne do wykonania. Powyższe silnie przedkłada się na monotonię i zadaniowość życia kobiety, a pożycie seksualne, które często przyjmuje się w związku za jego oczywistą składową, zaczyna przybierać postać jednego z zadań, które stawia się przed kobietą. Istnieje jednak liczna grupa kobiet, u których kontrast między ich stereotypowym, banalnym pożyciem seksualnym a wyobrażeniem jego ekstatycznej wariacji, pogarsza jakość pożycia między partnerami.  Z czasem kobieta traci zainteresowanie samym pożyciem i stopniowo zaczyna go unikać.

Zdecydowanie ważną kwestią, która ma niebagatelny wpływ na efekt wspólnej pracy partnerów nad udanym pożyciem intymnym, jest różna gotowość seksualna partnerów. Nierzadko partnerzy nie są zgodni w zakresie oczekiwań dotyczących zachowań w czasie aktywności seksualnej.

Częste jest przekonanie kobiety, że brakuje jej miłości ze strony partnera – co bezpośrednio wpływa na występowanie braku ochoty na seks. Próby współżycia kobieta postrzega wówczas przez pryzmat obowiązku, który musi wykonać i do którego niejako jest zmuszana.

Brak ochoty na seks można zanalizować na dwóch płaszczyznach:

Pierwszy – partnerka uskarża się, że brak jej okazywania miłości przez partnera, który robi to w sposób nie dostateczny, nie mówi o miłości, nie daje poczucia bezpieczeństwa i nie otacza kobiety opieką. Należy zaznaczyć, że kobiece pragnienia i oczekiwania oscylują wokół okazywania im podziwu i adoracji ich osoby. Powyższe stanowi podstawę do wysnucia przez kobietą odpowiednich wniosków, uczuć i przemyśleć, a w następnej kolejności – ochoty na podjęcie współżycia. Powyższa problematyka bardzo często występuje w związkach między kobietą – romantyczką, a mężczyzną o chłodniejszym usposobieniu.

Drugi – partnerka uskarża się, że ona sama nie czuje miłości względem partnera, jej uczucia uległy ochłodzeniu. Często pod względem pozostałych sfer życia związek funkcjonuje w pełni prawidłowo, jednak sytuacja, w której partnerka nie czuje do męża miłości prowadzi do długofalowych problemów. Przez wzgląd na powyższe dochodzi do narastającej niechęci wobec podjęcia współżycia płciowego, poczucie jego niewłaściwości. Kobieta z czasem w takiej sytuacji zaczyna unikać kontaktów płciowych, a samo pozycie zaczyna postrzegać z awersją i niechęcią. 

Autorem artykułu jest Agata Ruchel dyplomowany psycholog z dużym doświadczeniem w Pomocy Seksuologicznej.

POWIĄZANE TEMATY:

Witam Serdecznie!

agata-ruchel-psycholog-seksuolog-wroclaw-portret 200

Wyslij wiadomość

Email:
Temat:
Treść: