Zaburzenie erekcji - Poznaj przyczyny - Pomoc Seksuologa

Autor: Agata Ruchel-Chojka: Seksuolog z Wrocławia.

Pojęcie zaburzeń erekcji przedkłada się na brak stwardnienia, lub niedostateczne stwardnienie męskiego członka, czego fakt uniemożliwia lub co najmniej utrudnia odbycie stosunku płciowego. Problem głównie przejawia się poprzez zupełny brak wystąpienia erekcji podczas przygotowań do stosunku seksualnego, cofanie się jej tuż przed immisją, albo też zaraz po jej rozpoczęciu.

Przyczyny problemów ze wzwodem mogą mieć różnorakie podłoże, wśród podstawowego ich katalogu wyróżnia się głównie brak odpowiednich warunków do odbycia stosunku płciowego, takich jak brak prywatności, strach przed ujawnieniem, ciążą czy zarażeniem się chorobą weneryczną. Bardzo istotnym elementem, który niezwykle często stanowi podwalinę samego problemu – jest zakłócona relacja z partnerem, brak zrozumienia, zaufania i konflikty. Często u stóp zaburzenia leży istotne zachowanie partnerki, która dąży do szeroko rozumianej dominacji w związku, wyśmiewa czy detronizuje partnera. Zaburzenia funkcjonowania samego związku nagminnie przedkładają się na pożycie intymne partnerów, w tym na problemy z osiągnięciem erekcji, zatem często praca nad związkiem stanowi zalążek rozwiązania problemu, ponieważ wspólne zrozumienie i zaufanie stanowi podstawę udanego życia seksualnego.

Zauważalnie większą częstotliwość występowania zaburzeń erekcji można zaobserwować wśród grupy mężczyzn nieśmiałych, niepewnych swoich możliwości, którym trudniej jest nawiązać kontakt towarzyski. Mężczyźni bardziej wrażliwi, czujący znaczną potrzebę zaspokojenia kobiety często nie potrafią oddać się przeżyciom, nadmiernie skupiając się na osiągnięciu celu – co stanowi podłoże omawianych zaburzeń.

Również dotychczasowe przeżycia i doświadczenia mężczyzny nie pozostają bez związku z jego aktywnością seksualną i jakością życia intymnego. Emocje takie jak strach, poczucie winy, sytuacje zawstydzające mogą nawracać w umysłowości mężczyzny, a tym samym tłumić podniecenie.

Zaburzenia erekcji stanowią istotny problem życia seksualnego, a ich konieczności ich leczenia nie należy bagatelizować, bowiem jedynie profesjonalna terapia pod okiem wykwalifikowanego i doświadczonego seksuologa może dać wymierny i zadowalający efekt. Wyróżnia się dwojakie systemy leczenie zaburzeń erekcji- metody farmakologiczne i niefarmakologiczne. Obecnie metodą przodującą jest połączenie obydwu powyższych, czyli zestawienie przyjmowania środków farmakologicznych z terapią psychoterapeutyczną, taką jak np. metoda treningowa czy klasyczna psychoterapia.

Autorem artykułu jest Agata Ruchel dyplomowany psycholog z dużym doświadczeniem w Pomocy Seksuologicznej.
 
 
 
 
POWIĄZANE TEMATY:

Witam Serdecznie!

agata-ruchel-psycholog-seksuolog-wroclaw-portret 200

Wyslij wiadomość

Email:
Temat:
Treść: