Problemy ze wzwodem - Poznaj przyczyny - Pomoc Seksuologa

Autor: Agata Ruchel-Chojka: Seksuolog z Wrocławia.

Życie seksualne, a szczególnie element potencji seksualnej stanowi niezwykle ważną sferę życia każdego mężczyzny, który jako istota pierwotnie dominująca postrzega jako wyznacznik swojej wartości. Przez wzgląd na powyższe, które jest nieodzownym elementem męskiej natury, rozmowa na temat ewentualnych problemów pojawiających się w tej strefie życia może wywoływać poczucie wstydu czy kompromitacji. U podstaw problemów ze wzwodem leży wiele czynników, zarówno zewnętrznych jak i wewnętrznych, takich jak problemy neurologiczne, zażywane leki, problemy hormonalne, natury poznawczej, społecznej oraz związane ze stylem życia.

Przyczyny zaburzenia wzwodu mogą również odnajdywać swoje źródło w braku pożądania wobec partnerki, a nawet w niestabilnej identyfikacji z płcią. Bardzo ważnym elementem, warunkującym harmonię większości sfer ludzkiego życia, również seksualnej, jest wszechobecny stres. Powszechnym i nagminnym schematem jest doświadczanie dużej dozy stresu w pracy, przenoszenie negatywnych emocji na podłoże życia prywatnego co w następstwie silnie odbija się na sferze życia intymnego. Negatywne postrzeganie własnej osoby, wszechobecne zmęczenie oraz złość mają silny wpływ na subiektywne postrzeganie pożądania, co w konsekwencji prowadzi do problemów ze wzwodem i zaburzeń harmonii życia seksualnego obojga partnerów. Pożycie płciowe winno kojarzyć się z chęcią kochania, odprężeniem oraz doznaniach zmysłowych. Powyższe zaś trudno osiągnąć będąc nieustannie skupionym na wymaganiach zawodowych, których spełnienie daje niejako poczucie niezależności i poczucie pewności siebie.

Niezwykle istotnym czynnikiem jest tutaj również osoba partnerki, szczególnie w długich relacjach, gdzie nuda i monotonia może stać się istotnym czynnikiem wpływającym na samo zaburzenie. U pierwotnych cech każdego mężczyzny leży potrzeba zdobywania, a co za tym idzie potrzeba ciągłej stymulacji. Problemy natury seksualnej, szczególnie zaburzenia wzwodu, mają ogromne przełożenie na męską samoocenę, co bezpośrednio wpływa na relacje w związku dwojga ludzi. Bardzo ważne jest pełne wsparcie ze strony partnerki, która aby pomóc mężczyźnie w przezwyciężeniu zaburzenia, winna jest zaangażować się w podtrzymanie atrakcyjności i intymności relacji.

Zaburzenia seksualne mężczyzn odnajdują silne powiązania z wszelkimi czynnikami psychicznymi, które wzajemnie się nakładają. Zadaniowe traktowanie życia silnie przedkłada się na relacje intymne z partnerem, ponieważ nie potrafiąc spełnić się w pracy mężczyzna przenosi negatywne emocje do domu, jest rozgoryczony i podenerwowany, usiłuje rekompensować powyższe w sferze seksualnej, która przez pryzmat powyższego również nie może być satysfakcjonująca. W ten sposób tworzy się błędne koło nadkruszonej męskiej samooceny. Wyróżniamy dwie główne metody leczenie powyższych zaburzeń, tj. farmakologiczną i niefarmakologiczną. Obecnie silny nacisk kładzie się na połączenie obydwu powyższych, tj. stosowania środków farmakologicznych i stosowanie metod terapeutycznych, np. metod treningowych czy tradycyjnej psychoterapii.

Autorem artykułu jest Agata Ruchel dyplomowany psycholog z dużym doświadczeniem w Pomocy Seksuologicznej.

POWIĄZANE TEMATY:

Witam Serdecznie!

agata-ruchel-psycholog-seksuolog-wroclaw-portret 200

Wyslij wiadomość

Email:
Temat:
Treść: