Problemy ze wzwodem - Poznaj przyczyny - Pomoc Seksuologa

Autor: Agata Ruchel-Chojka: Seksuolog z Wrocławia.

Psycholog i Seksuolog z Wrocławia - Agata Ruchel 4.7 out of 5 based on 42 reviews.

Mężczyzna przykłada dużą wagę do potencji seksualnej. Wzwód, erekcja jest traktowany jako wyraz męskości, stąd rozmowa o sprawach z nim związanych może sprawiać trudność. W szczególności rozmowa na temat jego zaburzeń może powodować uczucie kompromitacji, osłabienia i przerażenia. U większości mężczyzn zaburzenia wzwodu i erekcji są wywoływane przez wiele powiązanych ze sobą czynników, takich jak:  problemy neurologiczne,  farmakologiczne, hormonalne, natury poznawczej, społecznej, oraz związane ze stylem życia.

Psychogenne przyczyny zaburzenia wzwodu mogą dotyczyć również braku pożądania wobec partnerki lub nawet zaburzenia identyfikacji z płcią. Stres jest obecny w naszym życiu na co dzień. Nierzadko emocje z pracy przenosi się do domu, a to odbija się na życiu seksualnym. Negatywne wyobrażenie, negatywne myśli na temat własnej osoby, zmęczenie oraz złość mają znaczący wpływ na subiektywne doświadczenie pożądania, co w konsekwencji powoduje problem wzwodu i unikanie seksu. Udany seks kojarzy się z  chęcią kochania, odprężeniem oraz skupieniem się na doznaniach zmysłowych.  Trudno jest sprostać tym warunkom mając głowę „pełną”  wymagań zawodowych, których wykonanie daje poczucie niezależności  i poczucie pewności siebie. Istotnym czynnikiem jest osoba partnerki. W długich relacjach partnerskich monotonia, przyzwyczajenie w sztuce miłosnej staje się ważnym elementem wpływającym na zaburzenie.

Mężczyzna potrzebuje  zdobywać, stąd ciągła chęć stymulacji. Problem ze wzwodem wpływa na samoocenę, a to odbija się na związek, gdyż zazwyczaj winy upatruje się w partnerce. W takich trudnych dla mężczyzny sytuacjach każda błahostka staje się ważnym czynnikiem powodującym zaburzenie, dlatego cenne jest zaangażowanie partnerki w potrzymaniu atrakcyjności i intymności relacji.
W przypadku zaburzeń seksualnych mężczyzn czynniki psychiczne nakładają się wzajemnie: zadaniowe traktowanie życia przenika w każdą sferę mężczyzny. Nie potrafiąc spełnić się w pracy denerwuje się w domu, próbuje rekompensować sobie niepowodzenia w sferze seksu, a  tu koncentracja nie przynosi dobrych efektów. Fantazje na temat konieczności zaspokojenia wymagającej partnerki uderzać mogą w jego  nadkruszoną już samoocenę, to z kolei znajduje swoje odzwierciedlenie w pracy i kółko się zamyka..
Są różne sposoby leczenia, np.  farmakologiczne, zażywanie leków, jednak  obecnie szczególny nacisk kładzie się teraz na łączenie metod farmakologicznych i niefarmakologicznych, czyli stosowanie metody psychoterapeutycznych, np. metody treningowe i psychoterapia.

Autorem artykułu jest Agata Ruchel dyplomowany psycholog z dużym doświadczeniem w Pomocy Seksuologicznej.

POWIĄZANE TEMATY:

Witam Serdecznie!

agata-ruchel-psycholog-seksuolog-wroclaw-portret 200

Wyslij wiadomość

Email:
Temat:
Treść: